TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY: Jak jsme začali jezdit jen s postelí a vařičem.

TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY: Jak jsme začali jezdit jen s postelí a vařičem.

Po vzoru vanliferů ať už z Čech nebo ze světa a lásky k volnosti a přírodě, jsme vzali dodávku a jeli na náš první trip po Čechách. Jezdíme s Ford Transit 100 T300 (Mazlík). Parádní povoz a je prostorný. Ale značka a velikost nehrajou roli.

Za tento článek děkujeme Davidovi, který se s námi podělil o první vanlife zkušenost na cestě po České republice.

Další cesty Mazlíka můžete sledovat na Instagramu @svetem_s_mazlikem

Základ je nikdy nepodcenit spaní

Jelikož to bylo naše poprvé nevěděli jsme, co si vzít s sebou, kde spát a co očekávat. Ale byli jsme plní nadšení a očekávání.  V autě jsme měli vestavbu postele, na které jsme prví noc nemohli ani usnout, jelikož jsme na dřevěné desce měli jen karimatku a slabé matrace ze zahradních lehátek, tudíž to bylo celkem tvrdé. Takže jsme druhý den pohledali na internetu a jelikož jsme zrovna měli cestu přes Olomouc, tak jsme zajeli do Jysku, kde jsme koupili suprovou vrchní matraci, aby to spaní bylo pohodlnější. A věřte, že to bylo hodně znát, od té doby se nám spí o mnoho líp.  Takže základ je nikdy nepodcenit spaní, ikdyby jste měli vyndat matrace doma z postele a narvat je do Vašeho „Bydlíka“, jak tomu my říkáme.  

Cesta po republice

Abychom se dostali k naší cestě, která měla celkem okolo 1400 km a 27 okresů, tak jsme vyrazili po obvodu celé republiky a vybírali ta nejlepší místa jako např. nádrže, jezera a památky.

Často jsme se řídili aplikací na freecamping (park4night), ale spíš tak, že nám pomohla vybrat oblast a konkrétní spoty jsme většinou hledali sami a zajeli tam, kde se nám líbilo.  Když jsme dorazili na první zastávku naší dovolené, tak jsme bloudili a hledali kam to píchnout. Lavička a plácek na přehradě byl přímo super místo, kousek k vodě, koupání čisté, tak proč ne.  

První kempování a policie

Omyl. Za chvíli, po tom co jsme s radostí a nadšením vybalili všechny naše krámy z auta (byli jsme ve 3 dodávkách, tak si to asi umíte představit  všechno potřebné krát 3 ) přijela městská policie s tím, že stojíme na pozemku města a jestli by bylo možné do večera se sbalit a odjet, že kempování zde není dovoleno, že musíme přejet na druhou stranu rybníka. Samozřejmě jsme se sbalili a ihned odjeli. Ale na naší obranu, nikde poblíž nebyla žádná cedule se zákazem vjezdu nebo kempování.

Pak už problémy nebyli. Koneckonců jsme lidi a vždy se dá slušně domluvit s každým. Pokud nejezdíte do zákazu a neparkujete někomu na zahradě bez jeho vědomí tak je to v pohodě.

Pokud se nám místo nezdálo nebo jsme měli pochybnosti, tak jsme raději přejeli dál. Vždy jsme to ale řešili tak, abychom nikomu nepřekáželi a nejlépe nebyli ani vidět.

Poté co jsme byli pořádáni o změnu místa, jsme našli hodně free camp, kde jsme zaplatili 120kč za parkování, kde bylo i wc. Flek jsme si vybrali podle sebe, nikdo nás nikam netlačil, nenaváděl. Kromě dvou karavanů nikde nikdo jen čistá pláž a voda, takže na první den super.

Vystačíte si se dřevem, grilem a plynovou bombou

Na večeři jsme vytáhli plynový vařič a grill nic víc jsme nepotřebovali a tvrdíme to i doteď. Když jedete a chcete být free, tak všechno zvládnete s trochou dřeva, grilem a vařičem s plynovou bombou, přeci jen jsme si tímto způsobem ohřívali i vodu na sprchu a na nádobí. Prostě jsme to nehrotili.

Další vybavení a jídlo

A takhle jsme prožívali celých 10 dní. Věřte, že nic jiného nepotřebujete, základ je grill nebo plynový vařič nějaká ta pánvička a hrnec. Jasně a taky barel s vodou a nejlépe takový ten s kohoutkem. My jsme si ještě pořídili solární sprchu (Decathlon / 4camping cca 150-200,-). Přeci jen ta hygiena je občas potřeba.

Jídlo jsme vzali jen základní, nějaké těstoviny, polévky a konzervy. Zbytek jsme si vždy koupili čerstvé ten den, než jsme jeli hledat spot na spaní.

Při večerních posezeních nás navštěvovali nutrie, lišky ale i divoká prasata. Bylo to super a za nás mnohem lepší než se válet u moře na pláži.

Takže kdo přemýšlíte o vanlifu či freecampingu tak určitě nebudete litovat! My jsme si to zamilovali.

Přejeme Vám všem spoustu šťastných kilometrů a krásných míst nejen v Čechách, ale i za hranicemi.


Co by se mohlo na první kempovačce hodit?2 Replies to “TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY: Jak jsme začali jezdit jen s postelí a vařičem.”

Pingbacks And Trackbacks

  • Napsat komentář