Většina lidí cestující obytnými auty vyhledává místa na přespání mimo kempy. S nádhernými ranními výhledy, o samotě mimo civilizaci v obklopení přírody. Ne všude je však free camping, neboli kempování na divoko povoleno, na mnoha místech je dokonce zakázáno. Když se ale budete řídit jednoduchými pravidly a při kempování zapojíte selský rozum, neměli byste se setkat s žádnými problémy.
Kempování vs. přespávání
Velký rozdíl hraje pojem kempování a přespávání. Při přespávání zaparkujete auto a chováte se tak, jakoby jste v autě vůbec nebyli. Zatáhnete záclonky pokud uvnitř svítíte, sklidíte kempingové židličky, boty z pod auta, prostě se chováte co nejmín nápadně a auto prostě a pouze parkujete. Tím pádem nikomu nepřekážíte a neupozorňujete na sebe. V tomto ohledu je také rozdíl, jestli cestujete malým osobákem, autem se stanem na střeše, nenápadnou dodávkou, nebo obrovským karavanem..Jakmile však máte na zrcátkách pověšené plavky, co sušíte z předešlé koupačky v řece, rozložený gril, stoleček a celý piknik, hudbu na plný pecky, což už jsou jasné známky kempování, s kterými by mohlo mít spousta lidí problém.
Respektujte zákazy
V moha případech, především tedy na turistických místech v zahraničí, se čím dál tím více objevují cedulky se zákazem parkování přes noc. Spousta lidí se jím vyhýbá například tím způsobem, že na dané místo přijíždí pozdě večer a odjíždí před svítáním. Ano, i to je způsob. Ale také nerespektování místních zákazů, požadavků a nařízení. Nikdy není problém popojet o pár kilometrů dál a najít jiné místo. A pokud se zákaz vztahuje na celou oblast, prostě a jednoduše na pár nocí využijte kemp.
Čeho se vyvarovat
Kromě již zmíněných zákazů, je dobré vyhnout se například soukromým cestám a pozemkům, příliš okatým místům, pláckům, kde už pár aut parkuje, a především národním parkům a chráněným krajinným oblastem, kde je dobré, zjistit si podmínky pro free camping předem.
Přečtěte si také:
Jak legálně přespat v přírodě – nocuji, nebo už tábořím?
Že si nejste kempovacím místem jisti?
Existují mobilní aplikace, ve kterých najdete místa na přenocování mimo kempy. Mezi nejoblíbenější patří park4night, ve které najdete spoustu míst v České republice, ale i Evropě. Další šikovná appka je například CaraMaps, která funguje na stejném principu. A když si stále nejste jisti, není nic jedoduššího, než dojet do nejbližšího kempu.
Myslete na přírodu!
Když už se rozhodnete pro kempování na divoko, vždycky myslete na své okolí. Nevypouštějte zbytečně odpadní vodu z barelu, když máte možnost popovézt ji trochu dál na místa tomu určená. Navíc pokud chcete být na cestách alespoň trochu šetrnější k přírodě, můžete použít například přírodní jar na nádobí, nebo mýdlo. Opouštějte místo pokaždé tak, aby nebylo poznat, že jste tam strávili noc. A pokud zahlídnete v okolí nějaké odpadky, hoďte si je do auta a odvezte s sebou. Jedině tak můžeme předcházet čím dál častěji se vyskytujícím zákazům!
Jakými pravidly se řídíte při volném kempování Vy?
Vyrážíte kempovat?
Toto vybavení, rady a tipy by se Vám mohly hodit!
Chystáte se do zahraničí?
Koukněte na naše destinace a inspirujte se k plánování další cesty.
Ušetřete s námi na cestovní pojištění!!
Sjednali jsme speciální slevy na cestovní pojištění pro Vás, i Vaši rodinu, ať už se chystáte kamkoliv.
SLEVA 5O% na cestovní pojištění od Axa Assistance
Rodinné cestovní pojištění se SLEVOU AŽ 50% od České pojišťovny
SLEVA 10% na pojištění od ČSOB
Nejnovější příspěvky na webu:
- Tipy na dárky pro cestovatele
- Víkend na kokořínsku s kempovacím Rebelboxem od Ravver
- Summer and Myles: Oblečení nejen do dodávky šetrné k planetě i lidem
- 12 skvělých tipů na hry do auta i do kempu pro všechny věkové kategorie
- Za kempováním a výlety po České republice: Přijměte pozvánku do Krkonoš, máme tady báječně!
- Ford Transit Jumbo přestavěn pro celoroční život v dodávce
Tak určitě se snažím dodržovat tato jednoduchá pravidla – jen možná boty nechávám spíš pod tím autem a mám pocit, že záclony (a kór ty aluminiové) určitě také prozradí, že auto kempuje. Ale asi je jedno jestli zafuňené okýnka a večerní osvětlení nebo záclonky. A pravda nejvíc postižený jsem tím úklidem po ostatních. Většinou nejdříve posbírám odpadky okolo (pokud je to v mých silách) a po sobě se snažím žádné nezanechat.
Ahoj, přesně tak … v prvéřadě respektuju vše, co je dáno … tzn. přírodu, když v ní spím, informační cedule na místech, kde se chystám zůstat. I v appkách typu Park4Night se mnohdy objeví místo, které je doporučeno k přespání a ve výsledku je tam spaní na ceduli zakázáno. Respektujte to, co je dáno a nesnažte se tato doporučení obejít. když se takto bude chovat většina, brzy přijdou na řadu závory, pokuty a podobně a to přeci nechceme … jak prosté 🙂