Obecná pravidla pro free camping v ČR i zahraničí

Obecná pravidla pro free camping v ČR i zahraničí

Většina lidí cestující obytnými auty vyhledává místa na přespání mimo kempy. S nádhernými ranními výhledy, o samotě mimo civilizaci v obklopení přírody. Ne všude je však free camping, neboli kempování na divoko povoleno, na mnoha místech je dokonce zakázáno. Když se ale budete řídit jednoduchými pravidly a při kempování zapojíte selský rozum, neměli byste se setkat s žádnými problémy.

Kempování vs. přespávání

Velký rozdíl hraje pojem kempování a přespávání. Při přespávání zaparkujete auto a chováte se tak, jakoby jste v autě vůbec nebyli. Zatáhnete záclonky pokud uvnitř svítíte, sklidíte kempingové židličky, boty z pod auta, prostě se chováte co nejmín nápadně a auto prostě a pouze parkujete. Tím pádem nikomu nepřekážíte a neupozorňujete na sebe. V tomto ohledu je také rozdíl, jestli cestujete malým osobákem, autem se stanem na střeše, nenápadnou dodávkou, nebo obrovským karavanem..Jakmile však máte na zrcátkách pověšené plavky, co sušíte z předešlé koupačky v řece, rozložený gril, stoleček a celý piknik, hudbu na plný pecky, což už jsou jasné známky kempování, s kterými by mohlo mít spousta lidí problém.

Respektujte zákazy

V moha případech, především tedy na turistických místech v zahraničí, se čím dál tím více objevují cedulky se zákazem parkování přes noc. Spousta lidí se jím vyhýbá například tím způsobem, že na dané místo přijíždí pozdě večer a odjíždí před svítáním. Ano, i to je způsob. Ale také nerespektování místních zákazů, požadavků a nařízení. Nikdy není problém popojet o pár kilometrů dál a najít jiné místo. A pokud se zákaz vztahuje na celou oblast, prostě a jednoduše na pár nocí využijte kemp.

Čeho se vyvarovat

Kromě již zmíněných zákazů, je dobré vyhnout se například soukromým cestám a pozemkům, příliš okatým místům, pláckům, kde už pár aut parkuje, a především národním parkům a chráněným krajinným oblastem, kde je dobré, zjistit si podmínky pro free camping předem.

Přečtěte si také:
Jak legálně přespat v přírodě – nocuji, nebo už tábořím?

Že si nejste kempovacím místem jisti?

Existují mobilní aplikace, ve kterých najdete místa na přenocování mimo kempy. Mezi nejoblíbenější patří park4night, ve které najdete spoustu míst v České republice, ale i Evropě. Další šikovná appka je například CaraMaps, která funguje na stejném principu. A když si stále nejste jisti, není nic jedoduššího, než dojet do nejbližšího kempu.

Myslete na přírodu!

Když už se rozhodnete pro kempování na divoko, vždycky myslete na své okolí. Nevypouštějte zbytečně odpadní vodu z barelu, když máte možnost popovézt ji trochu dál na místa tomu určená. Navíc pokud chcete být na cestách alespoň trochu šetrnější k přírodě, můžete použít například přírodní jar na nádobí, nebo mýdlo. Opouštějte místo pokaždé tak, aby nebylo poznat, že jste tam strávili noc. A pokud zahlídnete v okolí nějaké odpadky, hoďte si je do auta a odvezte s sebou. Jedině tak můžeme předcházet čím dál častěji se vyskytujícím zákazům!

Jakými pravidly se řídíte při volném kempování Vy?


Vyrážíte kempovat?

Toto vybavení, rady a tipy by se Vám mohly hodit!


Chystáte se do zahraničí?

Koukněte na naše destinace a inspirujte se k plánování další cesty.

Ušetřete s námi na cestovní pojištění!!

Sjednali jsme speciální slevy na cestovní pojištění pro Vás, i Vaši rodinu, ať už se chystáte kamkoliv.
SLEVA 5O% na cestovní pojištění od Axa Assistance
Rodinné cestovní pojištění se SLEVOU AŽ 50% od České pojišťovny
SLEVA 10% na pojištění od ČSOB


Nejnovější příspěvky na webu:


5 Replies to “Obecná pravidla pro free camping v ČR i zahraničí”

Pingbacks And Trackbacks

  • Napsat komentář