AUSTRÁLIE: Život, cestování a kempování v kostce

AUSTRÁLIE: Život, cestování a kempování v kostce

Zkušenosti Dalibora a Anežky z jejich pobytu v Austrálii. Podělili se s námi o to, kde sháněli auto, jak se dá vybavit takřka zadarmo, jak to vypadá s kempováním, nebo jaké pro ně bylo to Wau místo! :))

Článek pro nás dali dohromady Anežka s Daliborem během jejich cesty po Austrálii. Určitě doporučujeme sledovat jejich Instagram, protože fotky a příběhy, které sdílí, stojí za to!


@koalawhale.adventure

Kdo je Dalibor a Anežka?

Jsme Dalibor z Brna a Anežka z Budějc, co se poznali v Česku a rozhodli se spolu objevovat svět.

Anežka začala s cestováním poměrně brzy. Už ve 13 se podívala do Kanady a v 18 se vydala sama se svojí kamarádkou pracovat do Španělska jako dobrovolník. Cítila, že cestování je něco, co jí naplňuje a dodává energii. Dalibor přičichl k cestování cca před 4 roky. Začal jezdit s kamarády nebo sám po Evropě. Nechtěl si později vyčítat, že se nikdy nikam nepodíval.

Protože oba máme zálibu ve focení, založili jsme si společný Instagram @koalawhale.adventure, na kterém můžete sledovat nejenom naše fotky z míst, které jsme navštívili, ale hlavně rady a tipy k cestování. Můžete se také dozvědět zajímavé informace o místech, která jsme navštívili.

Dalibor a Anezka, Uluru, Australie

Život a studium v Sydney

Spolu už jsme se vydali do 5 zemí a v roce 2017 jsme se rozhodli, že zkusíme život za hranicemi aspoň na 1 rok (z čehož nakonec byly 2). Vítězem se stala země, o které jsme věděli jen to, že tam žije nejvíce nejnebezpečnějších zvířat na světě a že je tam fakt vedro. Pokud myslíte na Austrálii, bingo.

Přiletěli jsme v říjnu 2017 a studovali půl roku na Northern Beaches v Sydney. Život u pláže se nám zalíbil natolik, že jsme si víza prodloužili na další rok. Snažili jsme se našetřit peníze, abychom pak mohli Austrálii procestovat. A protože je Austrálie vetší než Evropa, všechno je hrozně daleko a my jsme toho chtěli vidět opravdu hodně, nejlepším řešením bylo koupit auto.

Kde se dá auto pořídit?

Štěstí se na nás usmálo v lednu. Do předělání auta jsme se pustili hned po koupi. Výhodou Sydney jsou takzvané „Rubbish Days”. Lidi se zbavují svých věcí a nechávají je pár dní před barákem na ulici. Nehledě na to, že to funguje výborně jako recyklace, člověk si dokonce může vybavit svůj byt zadarmo přímo z ulice. A že těch lidí známe hodně! I my jsme našli pár užitečných částí například na naší postel, která je sestavená částečně z ulice.

O měsíc později už jsme se do auta stěhovali a žili v něm pár měsíců v Sydney, ještě než jsme vydali objevovat Austrálii. Náš život se proměnil v minimalismus. Zbavili jsme se plno nepotřebných věcí a museli se nasáčkovat do jednoho auta. Toužili jsme po prostorným vanu, ale místo toho jsme investovali do 4×4 Toyota Prado. Chtěli jsme pojmout cestování víc dobrodružněji a místo objevování jen pláží, ochutnat tu pravou Austrálii. Takže nějakej ten off-road a červenej písek, jestli si rozumíme 🙂

Rozmanitost přírody i cestování

Cestovat po Austrálii jsme začali začátkem června. Smutně a natěšeně zárověn jsme opustili Sydney a vydali se za dobrodružštvím. Naši první část cesty jsme absolvovali podél pobřeží do Melbourne a Adelaide. Poprvé jsme rybařili a poznávali přímořská sympatická městečka. Po chladném počasí jsme se nemohli dočkat, až dojedeme na sever Austrálie, kde vyměníme čepice s šálou za kraťasy s tílkem.

Před cestou do středu Austrálie a poznáním rudého písku, kterého jsme se nemohli dočkat, jsme nakoupili zásoby jídla. Cítili jsme vzrušení a nervozitu zároveň. Věděli jsme totiž, že ta pravá Austrálie teprve začíná a že to bude jízda. A taky že jo.

„Monolit, co hoří při západu slunce“

Nekonečně dlouhé silnice, rudej písek, příroda a vy. Jedno z wau míst bylo určitě Uluru. Neskutečně obrovskej pískovej monolit, kterej “hoří” při západu slunce. Nebo Gibb River Road. Mnoha lidem neřekne určitě nic. Pro nás byla tahle cesta jedna z nejlepších rozhodnutí v našem životě. A proč? Je to 660 km cesta po nezpevněné silnici, bez signálu a nekonečného pohledu na nedotčenou přírodu. Večer koukáte do plápolajícího ohně, posloucháte to ticho okolo a užíváte si pocit svobody. Během této cesty jsme si uvědomili, že člověk je opravdu součást přírody. Jedním z projevů bylo přistihnutí se při snídáni bez jediného kousku oblečení. A víte co? Přišlo nám to naprosto přirozený. Vlastně nám to i docela chybí :D.

Přečtěte si také
NOVÝ ZÉLAND: Nákup auta, přestavba, přepis, Self Contained certifikát a kempování.

Austrálie a kempování

Pokud se rozhodnete v Austrálii kempovat jako my, rozhodně vám nesmí chybět aplikace CamperMate a WikiCamps. Najdete tu nespočet kempů zadarmo, takže nemusíte šahat do kapsy tak hluboko. Většinou se jedná o odpočívadla u silnice nebo odlehlejší místa, ve kterých máte větší klid. Najdou se tu ale taky kempy na plážích nebo na vyhlídkách s nezapomenutelnými západy slunce. Pokud si chcete dopřát trochu komfortu, nízkonákladové kempy se záchodem a někdy i sprchou a grilem se pohybují mezi $5-15 na osobu. Nejdražší kempování se pohybuje kolem $17-25 na osobu. Občas jsme kempovali i na místech, na kterých jsme neměli. Důležité je večer kolem auta moc nesvítit a ráno vypadnout s východem slunce.

Po zatím 3 měsíční cestě máme nespočet zážitků, které se bohužel nevejdou do jednoho článku. Právě teď objevujeme západní Austrálii, kde budeme křižovat silnice přibližně ještě měsíc. A musíme říct, že nás zatím ještě nezklamala. Jak si vedeme na cestě, můžete sledovat na našem intagramu @koalawhale.adventure. A pokud přemýšlíte nad cestou do Austrálie, rozhodně neváhejte. Tahle země má rozhodně co nabídnout. Pokud byste měli jákékoliv otázky ohledně Austrálie, nebojte se na nás obrátit.


Co by se Vám mohlo v Austrálii hodit?Amerika Andalusie Anglie Austrálie Chile Citroen Jumper Dolomity Domácí mazlíčci Dánsko Evropa Faerské Ostrovy Francie Free Camping Full-time žití v autě Havaj Inspirace Island Itálie Jižní Amerika Kempování Kempování s dětmi Nový Zéland Oficiální přepis Polsko Portugalsko Pro začátečníky Přestavba Rady & Tipy Roadtrip Skandinávie Skotsko Slovinsko Střešní stan Svět Tipy na výlety Vaření Vestavba do osobáků video VW T4 VWT4 Syncro VW T5 Vybavení Česká republika Španělsko Švédsko

3 Replies to “AUSTRÁLIE: Život, cestování a kempování v kostce”

Pingbacks And Trackbacks

  • Napsat komentář