Letos jsme se rozhodli udělat si takovou dobrodružnější dovolenou a to EUROTRIP po jihozápadní Evropě se spaním v autě. Plánů jsme moc neměli, jen asi 3 místa, která jsme chtěli cestou vidět a kam jsme chtěli až dorazit. Když se nám někde líbilo, tak jsme tam zůstali. Když někde začalo pršet, tak jsme jeli dál. Jeli jsme kam se nám zrovna zachtělo a také podle toho, co nám po cestě lidé doporučovali.
Nakonec jsme na cestě strávili 27 dnů, projeli 12 zemí a ujeli celkem 6237km. To vše v jednom autě. A nezabili jsme se. Nejzazší bod, kam nás náš eurotrip zavedl, bylo španělské město Cadaqués, kde se nachází také dům slavného malíře Salvadora Dalího.
Auto na Eurotrip
Původně jsme měli jet Opelem Zafira, do kterého jsme už namontovali postavenou provizorní postel, ale 14 dnů před odjezdem nám na autu mechanici našli vážné závady, takže jsme museli pořídit nové auto. Vybrali jsme starší Ford Galaxy, který je větší a na kempování a spaní v autě tedy vhodnější.
Následovala úprava postele pro rozměry Galaxy a její vestavba. Vše bylo na poslední chvíli, ale stihli jsme to. Postel jsme vyrobili jednoduše z dřevěných latí a desky a připevnili ji k podlaze kurtnami. Desku na spaní jsme ještě oblepili karimatkou z Decathlonu, aby byla měkčí. Na to jsme hodili matraci a pojízdná postel byla připravená.
V zadní části jsme měli pod deskou postele ještě přimontovanou další desku, která byla vysouvací a sloužila jako pracovní prostor na vaření.
V Ikee jsme nakoupili plastové boxy na vybavení, nádobí, jídlo a kosmetiku, které jsme strčili pod postel. Přístup k tomu jsme měli z kufru auta. Oblečení jsme měli v cestovních taškách, které jsme měli přístupné každý z jedné strany zadních dveří.
A jak jsme to vymysleli, abychom v noci nebyli očumováni? Na boční a zadní okénka jsme si vyrobili takové zástěnky opět z karimatek z Decathlonu, které jsme vždycky večer do oken nainstalovali pomocí obyčejných přísavek. Aby na nás nebylo vidět ani zepředu, do předních oken jsme před spaním jednoduše napnuli šňůru a přes ni přehodili ručník nebo deku.
VYBAVENÍ
Na spaní jsme si vzali s sebou tenkou peřinu, přišlo nám to pohodlnější než spacáky. Na jihu už jsme ji ani nepotřebovali a stačilo přes sebe přehodit nějakou deku, kterých na cestách není nikdy dost.
Mezi další důležitá vybavení patří vybavení na vaření. Základem je vařič. Měli jsme sice doma takový ten malý klasický plynový na trojnožce, ale ve větru často zhasíná a navíc je takový vratký. Pořídili jsme proto raději stabilnější plotýnkový vařič na plynové kartuše, se kterým jsem měla už zkušenosti z kempování po Zélandu a byl super.
Jídlo jsme vařili v teflonovém ešusu, na kterém bez problémů usmažíte ranní vajíčka nebo i večerní burger. Asi samozřejmostí je nádobí jako talíře, misky, krabičky na jídlo, příbory, nože, otvírák na konzervy a nezapomeňme také na velmi důležitý otvírák na víno.
Měli jsme s sebou i malý gril a k němu uhlí. Několikrát jsme ho využili, byl to vždycky super gurmánský zážitek umocněný nějakým krásným místem, takže člověku chutnalo tak nějak víc. Ale na jihu Francie už jsme ho nemohli používat, všude byl striktní zákaz a kvůli suchu a horku jsme to ani my nechtěli riskovat, takže pak už to byla jenom neforemná věc, která nám v autě překážela.
Na sezení jsme měli klasické kempingové skládací židličky s držákem na pití a k tomu obyčejný skládací stolek z Decathlonu. Někdy jsme si ale jen tak hověli a piknikovali ve francouzském stylu na dece, což mělo taky své kouzlo.
VODA
Další důležitý aspekt na cestách a obvzláště v létě je voda. Pro tyto účely jsme si koupili opět v Decathlonu plastový vak na vodu, který jsme ale po pár dnech vzteky radši vyhodili, protože protékal a měli jsme od něj neustále všechno zlité. Ten tedy nedoporučuji. Zbytek cesty jsme vodu řešili klasickými PETkami, které jsme si, když bylo kde, neustále doplňovali.
Dobrým pomocníkem do tmy je lampička nebo lucernička. Doporučuji vybrat takovou, která má i červené světlo, které je v noci v přírodě v úplné tmě příjemnější, nenápadnější, tolik neoslňuje a nepřitahuje tolik komáry. Hodí se také čelovka. A když už jsme u těch komárů, nezapomeňte na pořádný repelent, protože bez něj to může být večer pěkně nepříjemné, obvzlášť pokud chcete kempovat někde u vody.
DÁLNICE
Zjistěte si, kde je třeba platit poplatky za dálnice a pokud chcete ušetřit, upravte tomu svoji cestu a přizpůsobte čas. Někde jsou dálnice zdarma, např. země Beneluxu, což je super. Ve Francii a Itálii ale za jízdu po nich zaplatíte majlant. Na severu Francie vedla často vedle dálnice ještě jedna silnice, která se neplatila a byla velmi podobná dálnici. To bylo fajn. Na jihu už to bylo horší.
Výhoda jízdy mimo dálnici je bezesporu to, že se můžete kochat a objevíte krásná místa, na která byste na dálnici rozhodně nenarazili. Projet například Napoleonovu cestu byl zážitek sám o sobě. Jeli jsme ji z Alp přes kaňon Verdon až do Provence a k Azurového pobřeží. A že jedeme vlastně po ní nám došlo až někdy v půlce. Tu doporučuji projet, nebo alespoň její část, pokud se budete vyskytovat v této oblasti. Je opravdu kouzelná.
Někdy se dálnici ale prostě nevyhnete, např. v horské části Itálie, která je protkaná tunely, které kdybyste měli objíždět, zabere vám to mnoho času. A to za to zase asi úplně nestojí, ale záleží samozřejmě jak moc pospícháte. My si většinu Eurotripu dali velmi pozvolným tempem, ale toto tempo jsme pak museli trošku zrychlit cestou zpátky, kdy jsme museli být už zpátky doma.
Pokud máte starší diesel, dejte si pozor na to, že do nějakých měst na západě Evropy (hlavně v Německu a Belgii) nebudete moci vjet. A i pokud vaše auto splňuje emisní požadavky, budete potřebovat tzv. Ekologickou plaketu, která musí mít zelenou barvu (záleží na vašem autě). Tuto známku pořídíte na každém STK a musíte si ji vylepit na přední sklo.
KEMPY
Ze začátku naší cesty jsme spali převážně v kempech. Upřímně, bála jsem se spát někde mimo kemp. Představa našeho zaparkovaného auta v černočerném lese mě děsila. A v kempu je taky záchod a sprcha a voda… Za kempy jsme platili obvykle mezi 15-20 € za noc za 2 lidi + auto.
Mobilní aplikace
Před cestou jsem si stáhla do mobilu 5 aplikací na hledání kempů – camping.info, Stellplatz, Campercontact, CaraMaps a park4night. Nejvíc se nám osvědčila právě poslední appka park4night, kterou jsme využívali prakticky celou cestu. Najdete v ní nejenom klasické kempy, ale také tipy na pikniková místa nebo místa v přírodě, kde se dá přespat.
Nejsou tam zdaleka všechny kempy, ale jsou tam recenze a fotky od ostatních uživatelů, třeba i s popisem cesty, jak se tam dostanete, pokud je to někde schované v přírodě. Nevýhoda je, že k tomu potřebujete internet. Po EU je to v pohodě, ale třeba ve Švýcarsku jsme měli smolík.
Musím ale říct, že možná ještě víc jsme využili naše zlaté české mapy.cz, kde najdete úplně všechno. A když si navíc stáhnete mapy zemí, kam jedete, bez problémů je můžete využívat i oflline. To je k nezaplacení. Plus veškeré plánování tras mají vymakané a můžete si i zapnout tzv. Stopaře, když si trasu chcete zaznamenat.
FREE CAMPING
Na svou první noc mimo kemp nikdy nezapomenu. Nastala při našem přesunu z Lucemburska do Švýcarska a jelikož už bylo dost pozdě, museli jsme přespat po cestě někde ve Francii. Už se smrákalo a tak jsme sjeli z hlavní silnice do vesničky jménem Bourogne, v jejímž okolí jsme začali hledat vhodné místečko na přespání.
Projížděli jsme mezi poli a loukami s pasoucími se kravami a když jsme na mapě uviděli malou tečku zobrazující nějakou vodu, zahnuli jsme po polní cestě k ní. Dojeli jsme k maličkému schovanému rybníčku, který z cesty nebyl vůbec vidět, u něhož stála malá chatka. Tak tady zůstanem!
Kouzelné místo uprostřed přírody
Bylo to kouzelné místo uprostřed přírody, kde krom nás, kvákajících žab, pokukujících srnek, otravných komárů a zářícího měsíce nikdo nebyl. Bylo to tak nádherné, že jsem se i zapomněla bát. Otevřeli jsme si víno a užívali si tu přírodní romantiku.
Když nám začalo být venku chladno, schovali jsme se na chvíli do chatičky, která byla odemčená a uvnitř úžasně voněla dřevem. Když jsme se ráno probudili a otevřeli kufr auta, naskytl se nám neskutečný pohled na klidné ranní jezírko s oparem líně se povalujícím po jeho hladině.
To ráno jsem ucítila tu největší svobodu. Mohla jsem klidně vylézt z auta nahá, protože tam nikdo nebyl. Nemusela jsem se převlékat v těsném prostoru na naší posteli, kde se nedalo ani posadit a byl to tak horor ve stylu svlékání hada. Tohle bylo prostě boží.
Free camping ve Francii
Po tomto zážitku jsme už free kempování využívali více. Jednu noc jsme spali ve Francii například na pozemcích jedné farmy v Národním parku Camargue, kde je jinak zakázáno kempovat. Probudili jsme se mezi bílými Camargskými koni, nádhera.
Jindy jsme v noci přijeli na osamocené parkoviště kdesi ve francouzských Alpách a ráno se probudili s výhledem na hluboký kaňon, po jehož dně se klikatila tenká řeka jako had, ze které nahoru stoupal ranní opar.
Švýcarsko
Ve Švýcarsku u Interlakenu jsme se jednu noc plácli přes kapsu a strávili ji v kempu přímo na břehu jezera s opravdu úchvatným výhledem na jezero a hory, že jsme se rozhodli další noc strávit free kempingem, abychom to dorovnali. Při našem sestupu z vrcholu Brienzer Rothorn jsme si tak našli perfektní místečko nad obcí Brienz na plácku s kouzelným výhledem na jezero zase z jiné vyšší perspektivy. Na ranní probuzení v podobě krav nechápavě zírajících na nás asi nikdy nezapomenu…
Španělsko
Ve Španělsku jsme jednu noc strávili na vysokém výběžku kdesi mezi Cadaqués a Roses, kam vedla pouze kamenitá cesta, která byla při jízdě potmě lahůdka. Ale ranní probuzení s mořem kolem nás za to rozhodně stálo!
Nejlepší na tom bylo přijíždět na daná místa za tmy, kdy člověk nevidí pořádně kde je a ráno přijde to nejsladší překvapení v podobě božského výhledu.
Z Monaka do Itálie
Na zpáteční cestě po přejezdu Monaka, kdy jsme byli už šíleně unavení z 40ti stupňových veder, při kterých se ani nedalo v autě pořádně spát a z dlouhých přesunů, jsme to zapíchli na kraji Itálie na osamoceném parkovišti v jednom malém městečku. Kolem 6 ráno nás vzbudili příchozí rybáři, kteří si postavili své pruty kolem našeho auta, což nebylo úplně příjemné. Bonus ale byla přilehlá pláž, kde jsme si dali ranní osvěžující koupel a na které byla dokonce sprcha.
Z Itálie domů
Poslední úsek na cestě zpátky do Čech jsme si našli opět značně znavení parádní místečko kousek od dálnice u řeky poblíž mostu, kde jsme strávili poslední noc v našem autě. Tak se nám nechtělo náš senzační Eurotrip skončit, že jsme šli spát až ve 3 ráno. Jela bych takhle dál klidně další měsíc, vůbec jsem neměla potřebu vracet se zpět do pohodlného života s veškerým komfortem bytu…
TIPY NA KONEC:
- Před cestou si stáhněte výše zmiňované appky a mapy zemí, kam se chystáte v appce mapy.cz
- Pokud budete spát v autě přes léto zejména v jižních zemích, doporučuji koupit větráček do auta na parné noci nebo kdyby vám třeba přestala fungovat klimatizace (jako nám :-))
- Na jihu Francie je v blízkosti pláží spoustu plácků, kde se dá s normálním autem zaparkovat i přes noc. Jen tam mají takové brány, kam se vejde auto do max. cca 2m výšky.
- Pokud jedete do zemí mimo EU zakupte si mobilní datový balíček
Za tento parádní článek moc děkujeme Báře!
Budete-li mít jakoukoliv otázku ohledně jejich roadtripu, dohledáte Barču na Instagramu @barb_travel_cashback nebo na jejím webu www.barborazaoralova.cz
Andalusie Anglie Austrálie Chile Citroen Jumper Dolomity Domácí mazlíčci Dánsko Evropa Faerské Ostrovy Francie Free Camping Full-time žití v autě Havaj Inspirace Island Itálie Jižní Amerika Kempování Kempování s dětmi Kempování ČR Nový Zéland Oficiální přepis Polsko Portugalsko Pro začátečníky Přestavba Rady & Tipy Roadtrip Skandinávie Skotsko Slovinsko Střešní stan Svět Tipy na výlety Vaření Vestavba do osobáků video VW T4 VWT4 Syncro VW T5 Vybavení Česká republika Španělsko Švédsko
1 komentář