S Vilíkem do Skotska po stopách Williama Wallace i Jamese Bonda

S Vilíkem do Skotska po stopách Williama Wallace i Jamese Bonda

Skotsko je ráj pro free camping a země syté zeleně, deště, historie, výborné whiskey i jídla. Máme pro Vás praktické rady i tipy na cestu, nádherné fotografie od skvělého fotografa i itinerář cesty z Čech přes Německo, Belgii, Anglii do Skotska a zpět.

25 denní trip do Skotska – najeto 6 900 km celkem. 
Spaní celou dobu freecamping dle aplikace park4night. 

Praktické info a pár snímků z této velmi zajímavé země se sytě křičící zelenou a deštěm + větrem ošlehané planiny. Navštíveno neuvěřitelné množství krásných míst, památek, přírody, dějin, zjištěno jak chutná např. black pudink atd.

Autorem článku je skvělý fotograf a cestovatel Ivo Jelínek, který o sobě říká:

“Díky mé vášni pro fotografii a cestování je můj každodenní život voňavý a kořenitý. Není pro mě důležité, jak daleko cestuji, ale jak dokáži daná místa poznat a zachytit, ať už v mé mysli nebo na obrázku. Fotografuji na bezzrcadlovku a cestuji na vlastní pěst. Kvůli tomu jsem pořídil dodávku jménem Kája, která se jednoduše upravila a slouží na cestách jako bydlík na kolečkách. Krásy okolí poznávám také rád ze sedačky kajaku a nebo z koloběžky. Příběhy a fotografie z mých cest můžete sledovat na: 

Facebooku
www.facebook.com/vilikuv.svet/ 
Instagramu
@vilikuv_svet
nebo na webu
 www.vilikuv-svet.webnode.cz

Co se nám na Skotsku líbilo?

 1. Že můžete např. během třech hodin vidět 7x duhu – páč deštík se sluncem je ve Skotsku prostě každou chvíli 
 2. Usměvaví lidé společně s ponurou atmosférou, kterou vytváří jak krajina , tak i počasí 
 3. Skyfall (i když tam byl mordor, oba jsme se shodli, že je to TOP 1 pro nás oba – náleží k tomu údolí Glencoe a řeka River Etive) 
 4. Slaný karamel, burger ze zvěřiny a anguse a v Portree vynikající Fish and Chips 
 5. Sytě zářící zelená. Krom Zélandu asi nikde jinde takovou neuvidíte 
 6. Zajímavé dějiny a místa s nimi spojená 
 7. Mně osobně se líbil kilt a vše s ním spojené, kdybych byl Skot, nenosil bych nic jiného, zvláště na společenské události 
 8. Farmy a jejich vynikající výrobky 
 9. Návštěva palírny whisky, to prostě k tomu patří, i když Vladku jsem v chuti whisky nepřesvědčil ani já a ani průvodce 
 10. Živá hudba v PUBU (jediné co mě překvapilo, že jsme tancovali na parketu jen s jednou dvojicí, přitom tam bylo narváno) 
 11. Už dlouho jsem neviděl naproti mně jet tolik VW californií, jako ve Skotsku :-))) 
 12. A co mně osobně se líbí strašně moc je skotská gaelština a vždy se mi líbila jejich vlajka :-)))))

Tohle nevydří každý – 25 dní života v prostoru necelých 5m2, kde vaříte, spíte, dokonce i perete, Vladka si vyprala uvnitř naší obytky i prádlo, když byl venku mordor. Navíc jsme se za celých 25 dní jen 3x koupali. A? No vzhledem k počasí ve Skotsku, nebylo opravdu třeba se více koupat. Bez čeho už bych nikam asi nikam bydlíkem nejel je fakt ta lednice. Je to fakt skvělá věc. Konečně mohlo být pořád máslo, mléko, maso, čokoláda apod.

Na kolik nás Skotsko vyšlo?

Celková cena byla na každého 30 000 kč, ale jen díky tomu, že jsme se neupejpali v jídle, sladkostech, suvenýrech (whisky, čepice z vlny apod.), a že jsme třeba na Stonehenge dali za vstup 22 Euro. Ano vstupy na některých místech opravdu nebyly nejlevnější. Pokud bychom vynechali vstupy, suvenýry a krotili se v jídle a jedli jen z našich zásob, byla by cena i včetně nafty a trajektu na každého z nás kolem 16 000 kč. Díky bydlíku jsme za nocleh dali za celých 25 dní – 0 kč.

Abych trošku i shrnul naší cestu do Skotska. Tak zatím ze všech navštívených zemí to bylo největrnější místo, které jsem navštívil. Na skyfall jsme zažili fakt mordor, který se potom opakoval i na ostrově Skye. 

Po stopách historie a filmových lokací

Skotsko je plné historie, počínaje Williamem Wallacem (film Statečné srdce), nezávislost v bitbě u Bannockburnu roku 1314 nad Angličany v čele s králem skotů Robert The Bruce, zlodějem dobytka a bojovníkem RobRoyem a bitvou u Cullodenu, kde Jakobité prohráli svůj boj. Také se jedná o zemi s neuvěřitelně sytou zelenou, kde neustále prší a na venkově zůstalo velmi málo lidí, kolem 81% obyvatel žije ve městech, kam odešli především za prací. Natočilo se zde neuvěřitelné množství filmů a spisovatelé se zde díky neuvěřitelně pochmurné atmosféře ispirovali k napsání svých děl. Příkladem je Harry Potter, Skyfall – agent 007, místa která posloužila k předloze Game of Thrones, Outlander (Cizinka), RobRoy, Statečné srdce, Outlaw King apod. 

Kempy, sprcha, voda & jaké jídlo ochutnat?

Co se týče spaní mimo kempy – pohoda, co se týče sprchování v kempech na požádání – negativní zkušenost. Pokud se neubytujete, tak o sprchování apod. za nabídnutí finančního obnosu nechtějí slyšet.

Jinak pitná voda se dá např. dotankovat i na některých čerpacích stanicích. Co se týče jídla, doporučuji ochutnat burger a steak z Anguse (býka), black pudink a hlavně slaný karamel. Nejvíc karamelová země – tolik slaného karamelu jsem snad nikdy nesnědl. No a pak samozřejmě whisky a skotské pivko. 

Praktické mobilní aplikace na cestu (nejen) do Skotska

Aplikace camp4night, překladač od google, kterým si přeložíte hned naskenovaný text, digitalní deník Polarsteps (zaznamenávájicí celou Vaší cestu a díky tomu o Vás Vaši známí a příbuzní přesně vědí) a GPS Navigator a Mapy.cz byly naše nejpoužívanější aplikace. 

Itinerář cesty

Itinerář celé naší cesty je k dohledání zde: 

→ SKOTSKO – ITINERÁŘ CESTY S MAPOU ←


Amerika Andalusie Anglie Austrálie Chile Citroen Jumper Dolomity Domácí mazlíčci Dánsko Evropa Faerské Ostrovy Francie Free Camping Full-time žití v autě Havaj Inspirace Island Itálie Jižní Amerika Kempování Kempování s dětmi Nový Zéland Oficiální přepis Polsko Portugalsko Pro začátečníky Přestavba Rady & Tipy Roadtrip Skandinávie Skotsko Slovinsko Střešní stan Svět Tipy na výlety Vaření Vestavba do osobáků video VW T4 VWT4 Syncro VW T5 Vybavení Česká republika Španělsko Švédsko

Napsat komentář