12 věcí, které nás naučil vanlife

12 věcí, které nás naučil vanlife

Ať už jste úplný začátečník, nebo zkušený vanlifer, těchto dvanáct bodů Vám dá jistou představu o tom, jaký život v autě je, nebo může být. Tak pojďme rovnou na to.

1. Není to dovolená

Když vyrazíte na delší výpravu máte jen několik možností, jak to zvládnout: buď máte našetřeno, nebo hledáte nějaký přivýdělek po cestě nebo pracujete na dálku. Ani v jednom případě to není dovolená, kdy hodíte všechno za hlavu a máte klídek. Starosti s penězi a s prací prostě pořád,v nějaké formě, zůstávají. 

Nás se týkal ten třetí případ. Jasně, je mnohem lepší pracovat u auta nebo v kavárně s výhledem na moře, v čase kdy chcete a tak dlouho, jak je to opravdu nutné, ale donutit se k tomu, bývá mnohdy opravdu zkouška vůle. Dalším zádrhelem je připojení. Často jsme byli na místech, kde nebyla ani čárka signálu, takže se akorát vyspíte a ráno spěcháte zpátky do civilizace, hledáte vesnici, kde už bude něco otevřeno, pak místo na parkování a pak kavárnu, kde se můžete připojit. Wifi je sice běžná, ale rozhodně ne zcela samozřejmá a získání hesla mnohdy připomíná dobrou bojovku. Malá a velká písmena jsou fakt zavádějící a často v tom ani obsluha podniku nemá jasno. Takže není tak docela výjimečné, že první hodinu z doby, kdy už jste chtěli pracovat, trávíte luštěním a dešifrováním hesla, protože ptát se potřetí už je fakt trapný. Mnohdy jsme se nakonec stejně připojili na data. 

Ano, odpočinete si od běžných záležitostí doma, nebo v práci, od kolegů, od všednosti, ale máte zase jiné starosti. 

2. Máte míň času

Vyjížděli jsme s představou spousty volného času a odpočinku, ale už po pár týdnech, jsme vystřízlivěli a pochopili, že opak je pravdou. Pokud vám zůstáváte zaměstnaní, máte ve finále času ještě míň než doma. Několik hodin, ať chcete nebo ne, musíte věnovat práci, novou položkou na seznamu denních povinností se stanou přejezdy a jednou za tři, čtyři dny taky doplňování vody. Samo o sobě to nezní nijak šíleně, ale pokud máte vysoké nároky, místo na přespání hledáte klidně natřikrát a s vodou to může být podobné. Nejen, že není vždycky úplně při cestě a často si musíte pár kilometrů zajet, ale v létě i v zimě se může snadno stát, že neteče. Ve Španělsku jsme takhle třikrát přijeli k vyschlému pítku a napočtvrté nás navigace dovedla k vodě v dětském parku, který měl ale od dvou do pěti siestu a byl zamčený. 

Ačkoliv se život na cestě může jevit jako idylka, kdy se jen válíte na pláži a s nohama nahoře popíjíte víno u dodávky, pravdou je, že volný čas přichází teprve po práci a po přejezdech, které se můžou pěkně protáhnout a nakonec vlastně nevíte, kterou z těch činností, co máte rádi (koupání, čtení, cvičení, prozkoumání okolí, učení se jazyku, rybaření . . .), dělat dřív. Za nás teda můžu říct, že jsme se rozhodně ani chvíli nenudili.

3. Kdykoliv se může cokoliv rozbít

Věci mají tendenci se rozbíjet a technika ještě víc. Je vlastně jedno, jestli máte auto nové, nebo zaběhlé, kdykoliv se může téměř cokoliv pokazit. Ať už je to píchlá pneumatika nebo to, že z neznámého důvodu nejde nastartovat. Hlavní je zachovat chladnou hlavu, všechno se dá nějak domluvit a vyřešit. Heslo „Když nejde o život, jde o h⁕⁕⁕⁕“ si vryjte někam hluboko pod kůži a vždycky, když nastane nějaká komplikace, myslete na to.

Nespornou výhodou je, že časem se s autem opravdu sžijete a stanou se z vás téměř odborníci. Poznáte, když začne mít jiný zvuk a spoustu drobných oprav si dokážete udělat sami.

A nejde jen o auto. Naše skvělá, malá, kompresorová lednička, s níž jsme zažili řadu peripetií, ještě než jsme vůbec vyjeli, fungovala asi čtrnáct dní. Pak jsme se několikrát stavili v servisu, ale nikdo nevěděl, co s ní je, natož jak ji opravit. Letní cestu jsme tak museli zvládnout s čerstvýma potravinama a každodenním nakupováním. 

4. Zákony schválnosti

Jestli ale něco zaručeně platí, jsou to zákony schválnosti. Celý den jsou benzínky na každém rohu ale jakmile ji začnete potřebovat, musíte si deset kilometrů zajet, plynová bomba na vaření dojde uprostřed přípravy večeře ve vyprahlém Portugalsku, kde nejen, že si jídlo nedoděláte na ohni, ale ani není možný v celý zemi láhev doplnit (což se nám teda naštěstí obojí povedlo, ale to je zase jiná story), dodávka několik dní špatně startuje, vyeskaluje to tím, že už nemůže naskočit vůbec a v noci ji roztlačujete z  kopce – ráno u servisu ovšem startuje jako by se nechumelilo. Z toho by se člověk fakt dokázal zbláznit, ale vlastně se s tím nedá nic moc dělat. Snad jen situace co nejvíc předvídat, co jde řešit dopředu a obrnit se trpělivostí. Všechny tyhle zážitky, jsou pak ty nejlepší historky.

5. Ať je léto nebo zima

. . . .v dodávce je pořád prima 🙂

Jasně, ideální se zdá vyjet v létě. Dny jsou dlouhý, je krásně, dá se být pořád venku, koupat se, jíst na dece u auta, potřebujete jen pár kousků oblečení, mokré prádlo hned uschne, všechno je rozzářený, šťastný a veselý . . . ale málokdo už vidí, že za těmahle krásnýma obrázkama je spoustu otravných komárů a much, horko, která vás večer nenechá usnout a ráno dospat, hledání kousku stínu na zaparkování ve městě, věčná upocenost a únava a všude mraky lidí. 

Zkusili jsme jet i v zimě a rozhodně to mělo taky něco do sebe. Je sice pořád tma, ráno se vám nechce vylézt z vyhřátého spacáku, škrabat auto a mít na sobě tolik vrstev oblečení, je fakt otravný, ale dodávku jsme plynovým hořákem zvládli vytopit i ve sněhový vánici, památky, který jsme chtěli vidět jsme měli de facto sami pro sebe, parkoviště ve městech, který jsou normálně placený byly free a vstát na východ slunce můžou zvládnout i takový milovníci spánku, jako jsme my. A taky zjistíte, že čaj nebo svařák nikdy nechutnal líp. 

Každý roční období má něco do sebe, dá se na něm najít to pozitivní i negativní. Žít na cestě je prostě dobrý nápad za každého počasí. 


Chystáte se na cestu?

Nikdy nezapomeňte na cestovní pojištění!

Máme pro Vás slevu 50% na cestovní pojištění od AXA Assistance. Axu máme sami ověřenou a volíme ji na většinou našich krátkodobých cest jak v létě k moři, tak i v zimě na lyže. Využít můžete i akčních cen cestovního pojištění od pojišťovny ČSOB se slevou 10%, nebo od Generali/České pojišťovny se slevou 20%

Sháníte vybavení?

Největší výběr vybavení nejen na kempování nabízí skvělý internetový obchod 4camping.cz nebo mezi vanlajfery velice oblíbený Decathlon.
Pro nepřeberné množství cestovních vychytávek, doplňků a například i nápadů a tipů na dárky, najdete na webu Cestovatelský obchod.
A pokud chcete být správně oblečeni do každého počasí, postará se o to náš oblíbený Hannah Outdoor, nebo ještě pro větší fajnšmekry Hannibal.cz


6. Zpomalení

Co jsme si ale skutečně užívali, je způsob, jakým začnete žít. Jak se vaše potřeby smrsknou na to, co je skutečně důležité – řešíte jen jídlo, vodu, místo na spaní a práci. Jak se zklidníte, začnete pozorovat život a všímat si maličkostí. I to jak spolu začnete komunikovat – jdete myšlenkám až na dřeň, témat je míň ( i když díky sociálním sítím pořád dost), ale všechno spolu víc rozebíráte, vedete filozofický debaty a jedním podnětem se zabýváte klidně celý den. Mysl přestane být tolik roztěkaná a na povrch se dere tvořivost a skryté nápady. 

7. Přespat se dá (téměř) všude

Krásných míst, kde se dá nocovat a odkud se vám ráno ani nebude chtít odjet je plný svět. Na vanlife je bezpochyby skvělý právě to, že se skoro každý den probouzíte v jiným prostředí, s jinými, jedinečnými výhledy a nezaměnitelných geniem loci. Záleží pouze na vašich prioritách a potřebách, jestli to bude na parkovišti u města, na opuštěné pláži, vysoko v horách, nebo kdesi uprostřed lesa. My cestujeme s kocourem a když dorazíme na místo pouštíme ho ven, takže největší roli, při výběru místa hraje to, abychom byli mimo civilizaci, v přírodě a co nejdál od rušných silnic. Dalším důležitým aspektem je pro nás blízkost jezera, nebo řeky, kde se můžeme vykoupat.

Spací místa hledáme podle aplikace Park4Night, v jejímž nastavení si můžete vyfiltrovat spoty, které budou vyhovovat vašim požadavkům. Je skvělý, že jsou to místa ozkoušený. Aplikace je hodně živá, vždycky se vyplatí pročíst si i komentáře, uživatelé tam píšou různé postřehy, vlastní zkušenosti nebo i to, že už je místo třeba zavřené, dá se tam zajet lepší cestou, nebo že v okolí bydlí člověk, kterému jsou návštěvy proti srsti a posílá na ně svého psa. 

Někdy se stane, že parking hledáte třeba natřikrát, občas taky musíte odjet během noci (třeba když je bouřka a stromy nad dodávkou si ve větru divoce tančí, nebo právě přijde někdo, kdo vás upozorní, že tady „No sleeping!“). Někdy se do popředí dostanou úplně jiný priority a my strávíme noc u autoservisu, nebo na parkovišti vysoko v horách uprostřed sněhové bouře s myšlenkou, že do rána to prostě nějak zvládnem.

Vždycky se ale snažíme na místech moc „nekempit“, nebýt roztahaní na kilometru, vše si po sobě hned uklízet, nedělat hluk, zbytečně na sebe neupozorňovat a  povětšinou zůstáváme na každém místě jen jednu noc.   

8. Umění přizpůsobit se situaci

Je skvělý mít plán, ale ještě lepší je mít plán, na kterém vlastně tak moc netrváte. Spíš takové záchytné body. Vanlife je život, ve kterém se pořád něco děje a nikdy si nemůžete být ničím úplně jistí. Jak už je psáno výše – neustále něco řešíte. I když si dáte volný, odpočinkový den, může se stát, že budete muset z místa narychlo odjet. Ve Španělsku jsme parkovali na konci  slepé, zasypané cesty nad jezerem, kocour si běhal někde v lese a najednou přijel bagr a začal val hlíny odhrabávat, přeparkovali jsme o sto metrů dál a doufali, že nás náš čtyřnohý parťák najde. 

Buďte otevřeni různým možnostem i nečekaným scénářům vaší cesty. Kolikrát se tak dostanete do situací, které by vás ani nenapadly a získáte zkušenosti, co by se daly vyvažovat zlatem. Ještě nikdy se nestalo, že by něco nějak nedopadlo. 

9. Zodpovědné cestování

Často přejíždíte ze země do země a s tím se pojí nejen změny jazyka (obvykle se, ze slušnosti i z vlastního zájmu, snažíme naučit alespoň pozdravy a základní fráze), ale taky různých zákonů, zvyků, doporučení nebo omezení. Před vjezdem do dané země je dobré si zjistit alespoň základní informace. 

Užívejte si, to co cestování přináší – neustálé poznávání, nové zážitky, lidi, místa a chutě. Nezapomínejte ale na zodpovědnost, kterou to s sebou nese. V dané zemi jsme jako hosté a tak bychom se měli i chovat. Ať už to představuje ctít tuzemské zákony a lidi, nezanechávat po sobě nepořádek (naopak – často jsme místo na které jsme dorazili nejdřív prošli s pytlem a vysbírali odpadky, které tam před námi někdo zanechal), anebo se chovat ohleduplně k přírodě (pokud budete mít nádobí v řece, nebo v jezeru, asi tam rybám nepřimícháte saponátový chemický koktejl. Šetrné a ekologické mycí a hygienické prostředky by na cestě měly být samozřejmostí, stejně jako plátěná taška, vlastní znovupoužitelná láhev na vodu a další vychytávky).

Buďte cizincem, kterého byste si sami přáli ve vaší zemi potkat.Někým, kdo se zajímá a respektuje a ne obtížným, nezodpovědným turistou.  

10. „Líná huba holý neštěstí“

S cestováním obecně se také pojí překonávání určitého ostychu, jazykové bariéry a navazování nových kontaktů. Leccos sice vyčtete na internetu, ale stejně to ví nejlíp místní. Ať už je to tip, kam si zajít na dobré jídlo, nějaká zdejší legenda, anebo místo, kde byste fakt neměli spát. Nebojte se dát se někým do řeči, obzvlášť v malých vesničkách jsou lidé přátelští a často sami rádi, že si můžou promluvit s někým novým, nebo předat nějaká svá poznání.

Když jsme v Chorvatsku hledali studnu, která tam podle mapy měla být, ale jaksi nebyla a z okna nás pozoroval postarší pán, nejen že nám na naši prosbu, pomohl vodu najít, ale ještě jsme rozptýlili jeho pochyby o tom, proč se mu potloukáme kolem domu. 

Rozhodně ale nemá význam se s někým dohadovat. Ať už jsou to policajti, strážci parku, nebo nějací náhodní kolemjdoucí, kdo vám řekne, že tady nemůžete stát, je lepší sbalit se a dojet o kus dál.

11. Těžký návrat do reality

Zapojit se po cestě zase zpátky do zavedeného systému je jeden z nejhorších stavů, který jsem si zkusila. Spoustu věcí vám přijde zbytečných, všechno je přehnaně komlikovaný, rychlý, agresivní a z informací, který jsou na vás chrleny, vám snad praskne hlava. Připadáte si jak z jiného světa (což vlastně tak trochu jste) a možná máte pocit, že jediné co vás drží nad vodou, je vidina další cesty. 

Lidská mysl je naštěstí velmi přizpůsobivá a rychle se (chtě nechtě) zase srovnáte. Čas pak protřídí vaše poznatky a zkušenosti a vy si, díky cestě, nebo třeba jen víkendovým výletům, uvědomíte svoje hodnoty a to na čem skutečně záleží.

12. Celý svět na čtyřech kolech

Než jsme vyjeli na delší cestu, okolí se našemu plánu hodně divilo a poslechli jsme si všechny ty věty typu, že jsme magoři, že chceme žít na tak malém prostoru, že se z toho zblázníme, že to spolu nevydržíme, že budeme mít ponorku, proč chceme jít dobrovolně do takovýho nekomfortu a podobně. . .Uznávám, že tohle asi nemůže pochopit nikdo, kdo to nezažil a naopak, kdo si to zkusil, už těžko může jinak. Být každý den někde jinde, vůbec ta svoboda, kterou jízda v dodávce nabízí, možnost zastavit téměř kdekoliv, uvařit si, rozložit postel, vyspat se a ráno zas jet dál, poznávat každý den nová místa a přitom s sebou mít domeček na kolech, je zážitek a zkušenost, kterou můžete slovy popsat jen těžko. To, co se někomu jeví jako nekomfort, je pro jiného osvobození se od zbytečností a uvědomění si skutečnosti, že k životu a ke štěstí opravdu potřebujete jen málo. Mít celý svět sbalený v dodávce, se kterou můžete celý svět procestovat, je neskutečná radost a svoboda.

A co se týká tý ponorky, pro páry, který nejsou zvyklý spolu trávit všechen nebo většinu času, to může být těžký, složitý, nebo minimálně nový, ale na druhou stranu, větší zkouškou už vztah snad ani projít nemůže, poznáte dobré i špatné, nejen na tom druhém ale i na sobě samém a jen tak něco už vás pak nerozhodí.  


Amerika Andalusie Anglie Austrálie Chile Citroen Jumper Dolomity Domácí mazlíčci Dánsko Evropa Faerské Ostrovy Francie Free Camping Full-time žití v autě Havaj Inspirace Island Itálie Jižní Amerika Kempování Kempování s dětmi Nový Zéland Oficiální přepis Polsko Portugalsko Pro začátečníky Přestavba Rady & Tipy Roadtrip Skandinávie Skotsko Slovinsko Střešní stan Svět Tipy na výlety Vaření Vestavba do osobáků video VW T4 VWT4 Syncro VW T5 Vybavení Česká republika Španělsko Švédsko

Napsat komentář